Kategoria AM uprawnia do kierowania :

a) motorowerem dwukołowy, b) czterokołowcem lekkim; Wymagany wiek 14 lat

Składa się z:

 1. 5 godzin teorii
 2. 4 godzin zajęć z pierwszej pomocy
 3. 5 godzin praktycznych (nasza szkoła oferuje 5 dodatkowych godzin jazd w cenie)

Kategoria A1 uprawnia do kierowania:

 • motocykl dwukołowy o pojemności skokowej silnika co najmniej 120cm3 i nieprzekraczającej 125cm3, o mocy nieprzekraczającej 11KW. wymagany wiek 16 lat
 • kategoria A2 uprawnia do kierowania: motocykl dwukołowy o pojemności skokowej silnika co najmniej 400cm3, o mocy co najmniej 26KW i nieprzekraczającej 35KW wymagany wiek 18 lat
 • kategoria A uprawnia do kierowania: motocyklem dwukołowy o pojemności skokowej silnika co najmniej 600cm3 i mocy co najmniej 40KW wymagany wiek : 1) 20 lat – jeżeli osoba co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2; 2) 21 lat – dla motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW, jeżeli osoba posiada prawo jazdy kategorii A; 3) 24 lata

Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna – Dokumenty do pobrania.

Prawo jazdy kategorii:

AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T wydaje się na okres 15 lat, z tym że: a) okres ten może być krótszy, o ile wynika to z orzeczenia lekarskiego Kurs kat. A1,A2 i A składa się z: – 30 godz. zajęć teoretycznych, omawianych i wyświetlanych za pomocą sprzętu multimedialnego w tym ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz analizowanie zadań i kryteriów obowiązujących na egzaminie państwowym. – 20 godz. zajęć praktycznych m.in. obsługa codzienna motocykla, podstawowe manewry na placu oraz jazdy tylko i wyłącznie po trasach egzaminacyjnych!!! Kliknij tutaj by przejść do cennika

UWAGA

Zgodnie z obowiązującymi od dnia 19.01.2013r przepisami osoba egzaminowana w zakresie Kat. AM, A1, A2, A prawa jazdy jest zobowiązana stawić się na egzamin praktyczny w odpowiednim stroju ochronnym w postaci: – Wiązanego obuwia na płaskiej podeszwie – Spodni z długimi nogawkami – Kurtki z długimi rękawami zapinanej na suwak, guziki lub zatrzaski – Rękawic zakrywających całe dłonie. Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie od dnia 19.01.2013r podczas egzaminu praktycznego na placu manewrowym należy wykonać następujące zadania:

 1. Przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy. Nowością w tym zadaniu jest przeprowadzenie motocykla w wyznaczonym stanowisku od pozycji wejściowej do końcowej bez najechania na linię i wykorzystując maksymalnie trzy zmiany kierunku jazdy.
 2. Slalom wolny. Na to zadanie składa się jazda po łukach w kształcie cyfry 8 (5-ciokrotnie) oraz dwukrotny przejazd pomiędzy 5-cioma bramkami.
 3. Slalom szybki. 2-kortny przejazd pomiędzy 5-cioma pachołkami ze średnią prędkością przejazdu nie mniejszą niż 30km/h a przejazdy muszą odbywać się na 2 lub 3 biegu.
 4. Ominięcie przeszkody. 2-krotny przejazd z ominięciem przeszkody raz z lewej, a raz z prawej strony, mierzona prędkość najazdowa w punkcie nie może być mniejsza niż 50km/h (nie dotyczy kategorii AM).
 5. Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.
 6. Dodatkowo na placu manewrowym muszą być wykonywane zadania:
  1. hamowanie od prędkości co najmniej 50km/h do zatrzymania we wskazanym przez egzaminatora miejscu nie dotyczy kat. AM prawa jazdy.
  2. hamowanie awaryjne wykonywane przy prędkości minimum 50km/h – wymóg prędkości minimalnej nie dotyczy kategorii AM. Na placu manewrowym WORD zainstalowane są urządzenia do pomiaru prędkości średniej oraz najazdowej.

Egzamin praktyczny w ruchu drogowym w przypadku kategorii AM prawa jazdy odbywa się po wyznaczonych trasach. W przypadku kategorii A1, A2,A prawa jazdy wyznaczonych tras już nie ma.

Szkoła Nauki Jazdy D-H © 2014 | Wykonanie: Getso.pl